Производители на зеленчуци в Русе се опасяват, че евтините препарати за растителна защита, внос от Турция, са токсични. Оказва се, че те не се тестват в България и се срещат най-често в регионите в страната, които се намират близо до границата с Турция.
This is a modal window.
Богомил Даскалов отглежда и продава зеленчуци вече над 40 години. Казва, че за него няма тайни в бизнеса. Внимава какви препарати за растителна защита използва и се стреми да са качествени, въпреки по-високите им цени.
Богомил Даскалов – зеленчукопроизводител
„Имам колеги, които са купували турски препарати, много са евтини и освен това са по-ефективни от тези, които тука продават."
Влизаме в произволен агромагазин в Русе, за да проверим дали можем да си купим от опасните турски препарати.
Румяна Неделчева – агроном
„В нашия магазин, аз работя тук повече от 12 години, не сме работили с препарати от Турция.“
От Агенцията по безопасност на храните обаче коментираха, че са се натъквали неведнъж на тези препарати. Увериха ни, че осъществяват строг контрол и вече има санкционирани нарушители. Зеленчукопроизводителите трябва да знаят, че има ясен начин, по който да различат кои препарати са нелегални и токсични.
инж. Антон Величков – заместник изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните
„В България всички продукти, легални, в търговската мрежа се продават с етикети на български език.“
Ако имате съмнения, че зеленчуците, които сте купили, са третирани с опасни препарати, изследвайте ги в лабораториите на „Растителна защита”, препоръчват от Агенцията.