До края на годината ще пристигне и останалото оборудване за АЕЦ „Белене“ от Русия, съобщи в парламента енергийният министър Теменужка Петкова. Тя отхвърли съмненията, че получената вече техника не се съхранява добре, като поясни, че за нея отговарят български експерти, но под контрола на производителя на реакторите.
Министър Петкова съобщи още, че за да стартира приватизационната процедура се чака доклада на БАН за проекта, към който още от миналата година има инвеститорски интерес.
Теменужка Петкова, министър на енергетиката: Най-сериозен до този момент е инвеститорският интерес на най-голямата държавна ядрена компания в Китай. Знаете какви са условията, които ние смятаме да бъдат изпълнени - на първо място държавата не трябва да се ангажира с дългосрочен договор за изкупуване на тази електрическа енергия, която ще се произвежда от АЕЦ. Не може да си позволим да отделяме финансиране, защото това са сериозни ресурси - така че това са нашите условия такъв един проект да се реализира на пазарен принцип. Но държавата ще участва в него макар и с миноритарен дял, все пак става въпрос за ядрена централа на територията на страната - знаете , че ядреният риск се носи от държавата.
Полина Карастоянова: "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Схема за източване на средства във водния сектор – нанесени са щети на 6 дружества
АЕЦ "Козлодуй" работи по график и произвежда над една четвърт от тока в страната
Пламен Абровски: Осигуряват се 170 млн. евро по бюджета на Държавен фонд "Земеделие"
Пещера и Батак се възстановяват след пороя, издирването на 58-годишния мъж продължава
Директорът на ЦРУ на тайно посещение в русия: Американски военен самолет кацна на летище "Внуково"