24 май e денят, в който се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий. Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Въздигането на Кирил и Методий като равноапостоли и велики християнски учители става в България още с идването на техните ученици през 886 г.
Съвременната историография приема, че първото честване на празника е през епохата на Възраждането - на 11 май 1851 г. в епархийското училище в Пловдив по инициатива на Найден Геров. Днес Светите братя Кирил и Методий са небесни съпокровители на Европа. Тържества и празнични шествия се организират в цялата страна и от българите в чужбина.
В София Столичната община и Министерството на образованието организират празнично шествие от 10.30. То ще тръгне от Археологическия музей и ще стигне до Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий".
В 11.00 ч. започва официалната церемония пред паметника на светите братя. Програмата включва тържествен водосвет, изпълнение на хора на Националното музикалното училище "Любомир Пипков", участие на деца от софийски училища. Слова ще произнесат президентът и кметът на София.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Цените на едро на основни храни, плодове и зеленчуци продължават да се движат надолу
Поредна размяна на удари между САЩ и Иран и взаимни обвинения в нарушаване на примирието