Как да се хранят по-здравословно и да избират храни, полезни за организма. Това са част от целите на проекта „Европейски хранителен паспорт”, в който участват децата от училище „Тома Кърджиев” в Русе. Стъпка в тази посока е и да се запознаят с националните кухни на други страни. Затова партньори по проекта са им ученици от 5 държави и културна асоциация от Италия.
За една година учениците от училище „Тома Кърджиев” са посетили Латвия, Холандия и Турция. Там те са се започнали с деца от специализирани училища. Освен приятелствата, които са създали, момчетата и момичетата са опитали от националните ястия, приготвени от здравословни продукти. Миглена Иванова е впечатлена от училището в Латвия, където всички дъски били с тъчскрийн.
Миглена Иванова – 6 клас: В пекарната видяхме как се прави хляб с най-различни подправки, плодов хляб, дадоха ни тесто сами да си направим формички и да го изпечем.
За да посрещнат подобаващо догодина приятелите си от чужбина, русенските деца учат как се прави таратор, шопска салата, мусака. Месили са и козунак.
Георги Пасев – преподавател в училище „Тома Кърджиев”: Ако формират тези навици здравословни и разберат кое правилно и кое – не, и малко по малко, стъпка по стъпка да формират правилно отношение към храната, към здравословния начин на живот, и в бъдеще да успеят да го постигнат.
Всъщност първите стъпки са направени - Миглена и съучениците и казват, че все още посягат към чипса, но се стараят да консумират повече плодове и зеленчуци.
Медицинските специалисти искат по-високи заплати: Дават 100 дни на новата власт, но са в протестна готовност
Доц. Мария Пишмишева: Хантавирусите не са нов COVID-19 и не представляват глобален риск
Звездите на Нидерландския балет Анна Циганкова и Гиорги Поцхишвили с първи гастрол у нас
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“