Сондата "Солар Орбитър" започна мисията си за изучаване на Слънцето. Апаратът беше изстрелян успешно на борда на ракетата Атлас, от Кейп Канаверал.
Проектът е на стойност милиард и половина долара и е съвместна разработка на Европейската космическа агенция и НАСА.
Основаната мисия на "Солар Орбитър" ще бъде да наблюдава Слънцето отблизо.
Сондата ще се приближи на 42 милиона километра от него.
Според експертите това е "безпрецедентно разстояние" за пряко наблюдение и ще даде възможност за първи път да се заснемат слънчевите полюси.
Изучаване на хелиосферата и слънчевите бури също са сред задачите на "Солар Орбитър".
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Археолози откриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в Хераклея Синтика
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив