ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Венцислав Караджов: Копие от лична карта не би следвало да се събира

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:06 мин.
У нас

В студиото на „Денят започва“ председателят на Комисията за защита на личните данни Венцислав Караджов коментира новият регламент на ЕС за защита на личните ни данни.Според новото законодателство публични и частни лица и предприятия имат ограничено право да изискват достъп до ЕГН, лични документи и други лични данни.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Регулацията на Европейския съюз за защита на личните данни

      Европейският регламент ще влезе в сила независимо от това дали ще има нов Закон за личните данни, или не, обясни Венцислав Караджов. В регламента държавите членки, съобразно законодателството си, могат да предвидят някои допълнителни изяснения за прилагането на регламента.

      Въведени са правила да ограничат публичния и частния сектор да обработват ЕГН тогава, когато не е необходимо и законът не го изисква, допълни той.

      Венцислав Караджов, председател на Комисията за личните данни: ЕГН-то е уникален идентификатор. Той се дава не само на българските граждани, но и на чужденци, които получат българско гражданство и на мигранти, които получат статут на убежище. Целта му е да идентифицира физическите лица. Въпросът тук е да не се използва прекалено широко, когато няма необходимост от идентификация с ЕГН.

      Като пример той посочи интернет търговците, на които не им трябва ЕГН, а само адрес. Фирмите са предпочитали да събират възможно най-много информация, без да е ясно за какво им са необходими.

      ;

      Копие от лична карта

      Копие от лична карта не би следвало да се събира, заяви Венцислав Караджов. Единствените случаи са когато Законът за мерките срещу изпиране на пари налага на банките да идентифицират лицето, което извършва трансакциите или когато закони, свързани със сигурността, изискват идентификация на физически лица.

      Комисията за защита на личните данни са налагали санкции на мобилни оператори, които са правили копие от лична карта, заяви Караджов.

      ;

      Колко време ще се съхраняват личните ни данни?

      Където има основание за обработване на лични данни, трябва да има и упоменат срок за съхранението им, заяви Караджов. Ако няма упоменат срок в закона, европейският регламент и Законът за личните данни задължава администратора да обяви „разумен“ спрямо целта срок.

      Като пример за неразумен срок Караджов посочи работодателите, които съхраняват дълго личните данни на потенциални нови служители. Затова законът постановява публичното или частното предприятие да съхранява максимум 3 години личните данни на лицата, кандидатствали за работа.

      Свързани статии:

      В „Още от деня“: Злоупотреба с данни - маркетинг и манипулация
      В „Още от деня“: Злоупотреба с данни - маркетинг и манипулация
      В студиото на „Още от деня“ гостуваха финансистът Владимир Каролев и юристът Зинаида Златанова.Според Зинаида Златанова данните се считат за бъдещата световна валута, а масовото им събиране трудно може да се спре. Тя допълни, че правото на неприкосновеност на личността засяга и достъпът и събирането на лични данни.Според Владимир Каролев действията на „Кеймбридж Аналитика“ не са новост и няма нищо незаконно в проучванията, които са правили. Той подчерта, че са били използвани агрегирани данни.
      Как новите технологии разкриват данни за личности и организации?
      Как новите технологии разкриват данни за личности и организации?
      Регулацията на Европейския съюз за защита на личните данни, която влиза в сила през май, е най-сериозният опит за защита на личните данни от появата на Интернет насам, но и с нея личната анонимност вече изглежда почти безвъзвратно загубена. Достатъчна е камера в магазин или просто един смартфон, за да се познае що за човек е собственикът му.Как новите технологии волно или неволно разкриват данни за личности и организации - вижте в материала на Цветана Кръстева.
      Чете се за: 02:01 мин.
      Как можем да защитим личните си данни?
      Как можем да защитим личните си данни?
      Нов регламент за използване на личните данни въвежда ЕС за всички администратори на информация за гражданите на страните-членки. Той влиза в сила на 25 май във всички страни на ЕС. Целта е да предпази потребителите от злоупотреби и да им даде повече права да решават как компаниите да използват личните им данни.
      Чете се за: 01:29 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?