ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Захариева: Осиновяването трябва да бъде лесен и максимално щадящ процес

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:32 мин.
У нас

Осиновяването трябва да бъде лесен и максимално щадящ за осиновителите процес. Това целят и законодателните промени, които Министерството на правосъдието подготвя. Това заяви в "Денят започва" правосъдният министър Екатерина Захариева.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Предстои да бъде създаден единен национален съвет за национално осиновяване. По този начин осиновителите ще могат да подават на едно и също място заявления и ще влизат в единен регистър. Това ще съкрати процедурите, увери правосъдният министър. Според Захариева законодателството у нас по отношение на осиновяването е едно от най-либералните в ЕС. За първи път у нас се въвежда изискване за разлика между осиновителя и осиновения от 50 години.

      Екатерина Захариева, министър на правосъдието: Ние въвеждаме по-либералния подход, който считаме, че е по-добър и за децата, тоест не по-малко от 15 години разлика и не повече от 50. Имаше въпроси дали това означава, че ако си на 51 не можеш да осиновиш бебе, да, означава, но това пък означава, че можеш да осиновиш дете на 3,4 години или ако си на 55. Така се стимулира хората на по-напреднала възраст да осиновяват и по-големи деца, това е естественият жизнен цикъл. Основната цел е все пак да се осигури семейна среда и грижа за децата.

      Гледайте целия разговор с министър Захариева във видеото.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?