Българските таекуондисти завоюваха 5 медала на турнир в Хърватия

българските таекуондисти завоюваха медала турнир хърватия
Снимка: БФ Таекуондо
13:44, 16.10.2023
Чете се за: 03:25 мин.

Българските състезатели по олимпийско таекуондо заслужиха пет медала от турнира "Croatia Open G1", като при мъжете и жените нашите спортисти спечелиха две отличия, а младежите и девойките осигуриха на страната ни още три.

При мъжете Християн Георгиев спечели сребърния медал в категория до 54 кг. Възпитаникът на клуб "Ахил" стигна до финала след две победи срещу Немая Илич (Сърбия) и Даниел Мехламен (Германия). В мача за титлата българинът отстъпи на Домен Молж (Словения) и трябваше да се примири с второто място. С този медал Християн Георгиев достигна максималните 40 точки за олимпийската ранглиста за тази година, но сега ще продължи да трупа точки в световната класация.

В категория до 68 кг Александър Джорджев се поздрави с успехи над Тунг Нгуен Бат (Словакия) и над Милош Мандич (Сърбия), но в мача си за бронзовото отличие представителят на ТК Левски не успя да преодолее Ото Йоргенсен (Дания).

При дамите Александра Георгиева записа две победи при 49-килограмовите - срещу Саржа Кажевич (Босна и Херцеговина) и Никола Кражевска (Полша). Така, в полуфиналите състезателката на ТК Левски се изправи срещу европейската медалистка Супхарада Кискалт (Германия), но контузия не ѝ позволи да покаже най-доброто от себе си. Георгиева загуби мача и така се окичи с бронзов медал.

В категория до 57 кг Мартина Атанасова записа успех срещу италианката Грета Гуаита в първия си мач, но във втория възпитаничката на СК Финикс не успя да отстрани бронзовата медалистка от Европейските игри в Краков Кристина Томич.

При юношите след четири победи над Едуардо Дамала (Италия), Рафаел Боум (Франция), Вук Михайлович (Сърбия) и Бания Пандас (Хърватия) състезателят на ТК Рамус Виктор Георгиев спечели титлата в категория до 63 кг.

Дея Пеева от СК Класа също стигна до златото в надпреварата при кадетите до 49 кг. Българката записа успехи над хърватките Елена Катичич и Виктория Врага, а във финала надви австрийката Соломия Савчук.

Любослав Миланов (СК Класа) пък беше поставен под №1 в схемата и почива в първия мач, а в полуфиналите българинът отстъпи на германеца Лисандер Каспер и така се завърши надпреварата с бронзово отличие.

В предстоящите две седмици националният ни отбор ще вземе участие в отворените турнири "Montenegro – Podgorica Open" и "Dracula Open" в Румъния.