Божидар Андреев с бронзов медал от Европейското по вдигане на тежести

божидар андреев бронзов медал европейското вдигане тежести
07:16, 02.06.2022
Чете се за: 02:52 мин.

Пети медал за Българя от Европейското първенство по вдигане на тежести в албанската столица Тирана.

В кат. 81 кг. младежкият олимпийски шампион Божидар Андреев спечели бронз с двубой 343 кг. В изхвърлянето Божидар стигна до третото място по куриозен и много драматичен начин. Първо не успя на стартовата тежест 150 кг, после рискува без успех във втория опит с 3 кг отгоре, но при последното си излизане на подиума закова над главата си 153 кг.

В изтласкването Божидар Андреев започна със 185 кг, после се справи и със 190 кг и опита без успех за среброто в крайното класиране 195 кг. В крайна сметка бронз в двубоя, бронз в изхвърлянето и сребро в изтласкването.

Божидар Андреев е представител на сливенската школа с треньор Пламен Братойчев, състезава се за клуб „Хр. Бъчваров“. Европейски шампион за мъже от Батуми 2019 г. Първият му голям успех бе спечелването на олимпийска титла на младежките игри в Нанджин през 2014 г. Четири години по-късно завърши със злато на Европейското първенство при 23-годишните в Замошч (Полша) и се нареди девети в дебюта си на световно първенство за мъже в Ашхабад (Туркменистан). 2019 г. бе най-успешната за него с европейска титла при мъжете в Батуми, злато с 3 континентални рекорда при 23-годишните в Букурещ, бронз на световното първенство за мъже с 3 европейски рекорди за мъже в Патая и злато на олимпийския квалификационен турнир в памет на Наим Сюлейманоглу в Газиантеп.

Миналата година той се нареди пети на Олимпиадата в Токио и заслужи бронз в изхвърлянето на Европейското първенство в Москва.

Това е пето отличие за Българя от шампионата в Албания. Предишните дни злато грабнаха Ангел Русев, Иван Димов и Валентин Генчев, а Габриел Маринов също отвоюва бронз. Общо с отделните движения медалите са ни 14, а в класирането по нации България е лидер при мъжете.

Тази вечер на подиума в Тирана страната ни ще бъде представена от 17-годишния световен шампион за мъже Карлос Насар, който от 18.00 часа българско време ще вдига в кат. 89 кг, а от 21.00 часа на подиума в кат. 76 кг ще излезе Мария-Магдалена Кирева.

България загуби във финала на четиристранния турнир на Европейската федерация по минифутбол в Словакия
18:00, 08.05.2024
Чете се за: 01:10 мин.
Европейската вицешампионка на прескок Валентина Георгиева беше посрещната в родния си клуб Левски-Спартак по шампионски
17:53, 08.05.2024
Чете се за: 04:37 мин.
Кристиан Василев пред БНТ: Нито един успех не е дошъл без труд, лишения и търпение
17:38, 08.05.2024
Гергана Топалова се класира за втория кръг на тенис турнир в Швеция
17:23, 08.05.2024
Чете се за: 00:45 мин.
Берое и Шампион 2006 с убедителни победи на старта на финалите по баскетбол за девойки U19
17:17, 08.05.2024
Чете се за: 01:02 мин.
Ангел Кодинов и Преслав Георгиев завършиха шести във финала на 500 м кану на европейската олимпийска квалификация в Сегед
16:54, 08.05.2024
Чете се за: 00:40 мин.
Управителният съвет на БФ по волейбол взе важни решения за разширените състави на националните отбори
16:40, 08.05.2024
Чете се за: 03:07 мин.
Коко Гоф: За мен да спечеля медал от Игрите в Париж е равностойно на успех в турнир от Големия шлем
16:02, 08.05.2024
Чете се за: 01:40 мин.
Официалната музикална тема на Игрите ще бъде представена за първи път тази вечер в Марсилия
15:24, 08.05.2024
Чете се за: 02:05 мин.
Първа лига остава с 16 отбора, петият в крайното класиране ще играе бараж за участие в евротурнирите
15:06, 08.05.2024 (обновена)
Чете се за: 07:10 мин.
Японецът Йошихито Нишиока е първият съперник на Григор Димитров на Мастърса в Рим
14:59, 08.05.2024
Чете се за: 01:57 мин.
Олимпийският огън пристигна във Франция с кораба "Белем"
14:23, 08.05.2024
Чете се за: 02:12 мин.