Бурното море през последните дни унищожи част от плаж Крайморие край Бургас. Вълните са отнесли значително количество от пясъка на ивицата и са разорали брега.
Щетите могат да се възстановят единствено с тежка техника, смята концесионерът, но затова той може да бъде глобен.
Голяма част от пясъчната ивица на плаж Крайморие е погълната от вълните. Колчетата на чадърите, които са стояли на първа линия, са залети.
"Просто тази година се случи много рано. По принцип се случва в зимния период, в месеците януари и февруари, но буквално 10 дни след приключването на сезона цялата ми северна част, която е с дължина около 300 метра ивицата, е в морето", заяви Николай Димитров, концесионер на плаж Крайморие.
Вълните са отнесли близо 2500 куб. метра пясък. Когато времето се успокои морето само ще върне част от пясъка, но далеч по-малко количество, отколкото е взело.
В момента голяма част от пясъка на плажа в Крайморие вече го няма заради бурните вълни. Останала е единствено глина, която наподобява скали.
Практиката показва, че стопаните на плажове изграждат пясъчни диги. Но те не винаги са достатъчни за опазването на брега, а за възстановяването на щетите са нужни багери, които обикновено пораждат обществено недоволство.
"Това нещо без помощта на тежка техника и машини няма как да се случи. Аз съм задължен по договор да го възстановя, в същото време, ако вкарам тежка техника, мога, евентуално, да бъда санкциониран", добави Николай Димитров.
Процедурата за изграждане на диги има уведомителен режим, след който издигането на пясъчното съоръжение е разрешено, ако не засяга защитени образования.
"При уведомяване от страна на концесионери за намерение за изграждане на диги, РИОСВ-Бургас следи да не се изземва пясък от пясъчни дюни и да се насипва на диги. Конкретният плаж Крайморие е извън защитена територия. Министерството на туризма следва да определи възможността за изграждане на диги на съответния плаж", допълват от РИОСВ-Бургас.
Концесионери са подготвили предложение с критерии за правила, според които могат да защитават плажовете си и ще входират предложение в Министерството на туризма.
Репортер: Давид Сукнаров
Протест блокира Ришкия проход край Карнобат заради некачествен ремонт на пътя
Повече възможност за децата през лятната ваканция предлагат от Столичната община
Представителството на ЕК отбеляза 21 години от подписването на Договора за присъединяването на България към ЕС
Левски е на победа от шампионската титла след светкавичен обрат срещу ЦСКА във Вечното дерби