Днес е ден на траур в Ливан след вчерашните сблъсъци, при които бяха убити шестима души, а повече от 30 ранени. Бейрут е под контрола на армията. Някои ливанци не крият опасенията си от избухването на нова гражданска война.
Внушително присъствие на силите за сигурност в ливанската столица, след като мирен протест завърши с кръвопролития. Министър-председателят Наджиб Микати призова за спокойствие и свика извънредно заседание на кабинета, за да обсъди ситуацията. Сблъсъците напомниха на ливанците отминали мрачни времена.
"Всичко е възможно в тази държава. Преживях гражданската война от 1975 г. и протестът ми напомни ситуацията тогава. Сблъсъците доведоха до 15-годишна гражданска война. На това място имаше престрелки", заяви Насер, жител на Бейрут.
Вчера по време на шествие беше открита стрелба, вероятно от снайпер. Организаторите - шиитските движения Хизбула и Амал, твърдят, че зад атаката стои местна християнска организация, която обаче отрича обвинението.
Протестът беше срещу съдията, който ръководи разследването на миналогодишната експлозия в Бейрут. През август 2020 г. се взривиха близо три хиляди тона амониев нитрат, складирани от шест години на пристанището.
Загинаха 219 души, повече от 6500 бяха ранени, а хиляди останаха без дом заради мащабните разрушения. След трагедията все още няма осъдени.
Въздушна линейка транспортира до Пловдив пострадалата жена при катастрофата на АМ "Тракия"
Назначават експертиза на мантинелите на АМ "Тракия" след тежката катастрофа, отнела живота на трима души
След мощните трусове във Венецуела: Десетки жертви и стотици ранени, обявено е извънредно положение