Две победи и една загуба за България на световното първенство по бокс днес

След четирите състезателни дни България има 3 победи и 3 загуби

даниел асенов спазих традицията връщам медал всяко европейско първенство
Снимка: БФ Бокс архив
14:05, 04.05.2023
Чете се за: 03:45 мин.

Българските боксьори записаха две победи и една загуба в четвъртия състезателен ден от световното първенство за мъже в Ташкент.

Йордан Морехон в категория +92 кг допусна поражение в първия си мач. Натурализираният кубинец загуби с 1:4 съдийски гласа от Николоз Бегадзе от Грузия. Първият рунд бе равностоен, но по-сериозната активност на Бегадзе в края му донесе съдийското доверие. Във втория рунд Морехон показа доста по-добър бокс, но спечели гласовете само на трима от петимата рефери. В последните три минути на мача играта отново бе равностойна, което в крайна сметка доведе до успех за грузинеца.

Морехон беше третият ни последен представител днес на шампионата на планетата, който БНТ 3 ще предава пряко до 14 май.

Преди него, шесткратният европейски златен медалист Даниел Асенов дебютира в новата за него категория до 51 килограма с победа по точки над унгареца Атила Бернат. Двубоят бе спрян в средата на третия рунд, след като двамата боксьори получиха аркади, а Бернат бе на два пъти предупреден за опасна игра и в крайна сметка дисквалифициран.

25-годишният Асенов започна мача много добре и спечели първия рунд, получавайки всичките пет гласа на реферите край ринга. Във втория рунд унгарецът изравни играта, а едно силно дясно кроше му даде и известно предимство, което накара съдиите да отсъдят 3:2 гласа в негова полза.

Малко след началото на третия рунд обаче рисковата игра на Бернат доведе до удар глава в глава, който бе санкциониран от съдията на ринга и доведе до края на мача.

Във втория кръг Асенов ще боксира с алжиреца Мохамед Мозиан от Алжир.

В първия двубой днес европейският вицешампион Ергюнал Себахтин победи с 5:0 съдийски гласа Кобамело Молатлеги (Ботсвана).

Българският представител в най-леката категория - тази до 48 килограма, победи с пълно съдийско единодушие Кобамело Молатлеги от Ботсвана. Съдиите край ринга присъдиха успех на Себахтин с 5:0 (29:28, 30:26, 30:27, 30:26, 29:28).

Във втория кръг съперник на Ергюнал Себахтин ще бъде Анваржан Ходжиев от Киргизстан, като при нова победа българинът ще се класира на четвъртфиналите на световния шампионат.

Така след четири състезателни дни България има 3 победи и 3 загуби.

Утре шампионатът в Ташкент продължава с нови срещи. На ринга за България ще се качат Хавиер Ибаниес и Кристиян Николов. В категория 57 кг Ибаниес ще срещне Хуан Рейес от Гватемала, а Николов в категория 80 кг ще боксира срещу Дезмънд Амстердам от Гвиана.

Прякото предаване на БНТ 3 в петък, 5 май ще започне в 11:00 ч.

Баскетболистът на Балкан Илиян Пищиков спечели приза "Рачо Колев – едно сърце, една игра"