В документа се урежда поетапното затваряне на въглищните централи
Енергийната комисия в парламента прие на извънредно заседание пътна карта за климатична неутралност на България. По-рано тя беше одобрена неприсъствено в Министерския съвет.
Промените в пътната карта бяха приети с 14 гласа "за", 4 "против" и без "въздържали се".
В нея се уреждат сроковете за поетапно затваряне на въглищните централи. Ще бъдат заменени годините - 2026, 2030 и 2035 година. След като мина през комисията, депутатите ще вкарат картата в пленарна зала.
Комисията прие в актуализираната пътна карта да се посочва изрично, че електрическа енергия от въглища ще се произвежда поне до 31 декември 2038 г.
Остро срещу промените възразиха от "БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ". На комисията присъстват президентите на КНСБ и КТ "Подкрепа".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Виолета Комитова: 10 милиона евро на ден отиват за косене на тревички по републиканската пътна мрежа
Владислав Панев: Пътят към държавния фалит е постлан от добри политици, лошите политици изваждат държавата от него
"Писна ми да убиват нашите деца": Бдения в страната в памет на загиналите по пътищата
Аферата "Баба Алино": Само един човек от задържаните 25 души остава в ареста