Председателят на Европейският парламент наложи глоба на българския евродепут от ВМРО и групата на Европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки заради жест, изтълкуван като нацистки поздрав.
Това обяви Роберта Мецола в началото на днешната пленарна сесия в Страсбург.
Бих искала да ви информирам, че въз основа на член 176 от Правилника за работа на Европейския парламент реших да наложа глоба на Ангел Джамбазки за неговото неподходящо поведение на 16 февруари 2022. Тогава при напускане на подиума той вдигна дясната си ръка в жест, който може да бъде възприет като нацистки поздрав. Подобно победени би накърнило достойнството и доброто име на Европейския парламент. Глобата е в размер на неговите дневни надбавки за 6 дни, обясни Роберта Мецола, председател на ЕП.
Глобата е в размер на 2028 евро.
Джамбазки предизвика скандал в ЕП с "фашистки поздрав
На 16 февруари в пленарната зала Джамбазки вдигна високо дясната си ръка след забележка на председателя, че е просрочил времето си.
Жестът му беше изтълкуван от голяма част от евродепутатите като нацистки поздрав. Самият той отрече това да е така.
Евродепутатът има право да обжалва решението за глобата.
Самият Ангел Джамбазки коментира решението в официалния си Фейсбук профил. Вижте неговата позиция:
Стефан Белчев: Това не е готиният бюджет, готиният бюджет ще го видите следващата година
Радослав Рибарски: Не успяваме вече два месеца да се впишем в ситуацията, която е променена вече в Европа
Параметрите на Бюджет 2026: Депутатите приеха финансовата рамка на първо четене
Асен Тутеков е назначен за зам.-председател на Държавна агенция "Разузнаване"
Параметрите на Бюджет 2026: Депутатите приеха финансовата рамка на първо четене
Европрокуратурата наказа с „порицание“ българския европрокурор Теодора Георгиева
Възрастна жена с деменция бе спасена от доброволци и кучета край софийското село Войнеговци