21:00, 07.08.2024
Чете се за: 02:15 мин.
франция отпрати германия отново олимпийски полуфинал
Снимка: FIBA

Френският национален отбор се добра до полуфиналите на олимпийския турнир при жените на Игрите в Париж. Баскетболистките на Жене-Еме Тупан се наложиха над Германия с 84:71 в третия четвъртфинален мач. В зала „Берси" интригата бе на дневен ред само в началото, но французойките постепенно взеха нещата в сови ръце и разочароваха момичетата на Лиса Томайдис.

Така домакините на Игрите във френската столица се класираха в Топ 4 на най-големия спортен форум за втори пореден път. В следващата фаза съперник на френския тим ще бъде отборът на Белгия, който се справи с Испания.

Стартът не предполагаше подобен изход, тъй като равенството често светеше на таблото, а французойките стигнаха до крехка преднина от 4 точки в края на първата част. Френският тим набра скорост във втория период и за отрицателно време се поздрави с двуцифрена преднина, за да се изстреля на голямата почивка при 45:33.

Домакините на най-големия спортен форум продължиха в същия дух и при подновяването на играта, повеждайки със 17 точки след 30 минути игра. Германките се хвърлиха на щурм във финалната десетка и в края започнаха да мечтаят за обрата, но французойките не се огънаха.

Марин Жоане бе над всички за победителките с 24 точки, включително и с 5 точни шута зад дъгата. Габи Уилямс регистрира 15, 6 борби и 5 асистенции, Алексия Шери наниза 10 точки.

Ниара Сабали отговори за Бундестима с 20 точки и 13 борби. Алексис Питърсън реализира 15, Мари Глюх приключи с 11, Сату Сабали записа 10 точки.