Хърватия грабна последното свободно място на Евро 2024 през квалификациите

23:39, 21.11.2023
Чете се за: 02:25 мин.
хърватия грабна последното свободно евро 2024 квалификациите

Хърватия стана последният отбор, който си гарантира място на Евро 2024 през традиционните квалификации, след като в последния си двубой от група "D" надви минимално като домакин състава на Армения.

На стадион "Максимир" в Загреб домакините имаха нужда от задължителен успех, за да заслужат директно мястото си на европейското първенство, тъй като в противен случай бяха заплашени с участие плейофите.

В крайна сметка Лука Модрич и компания свършиха задачата си срещу арменците, като "ватрените" доминираха напълно в двубоя, а победния гол за тях реализира Анте Будимир в края на първото полувреме.

По същото време в Кардиф прекия конкурент на хърватите Уелс стигна само до 1:1 срещу Турция. Неко Уилямс даде аванс от "драконите" още в 7-ата минута, но в 70-ата Юсуф Язъджъ донесе равенството от дузпа, отсъдена за спорно нарушение на Бен Дейвис.

Така, турците приключват тази група "D" като победител със 17 точки, следвани от Хърватия с 16, като това са и двата състава, които със сигурност ще играят на еврошампионата догодина.

Уелсците остават 3-и с 12 пункта, но момчетата на Роб Пейдж ще имат още един шанс да намерят място на Евро 2024 през плейофите, където обаче ще трябва да се преборят с отборите на Полша, Естония и някой измежду Финландия, Украйна и Исландия.

Армения и Латвия остават на дъното в група "D" и със сигурност пропускат европейското първенство в Германия.

Франция пропусна да завърши с 8 от 8 в евроквалификациите
Николай Денков: Пари за българския шах ще има, когато се оправи шахматната програма с федерациите