"Радостни сме, че след като през пролетта на миналата година музикалната поема "Рилският пустинник" беше представена за първи път на сцената на Софийската опера и балет, днес и в следващите дни тя ще бъде изпълнена вече и на открита сцена, тук, на площада, който носи името на нашия патриаршески катедрален храм-паметник "Свети Александър Невски" – катедралата на българските патриарси от най-ново време и символ на нашето освобождение", това каза българският патриарх Даниил преди началото на премиерата на музикалната поема "Рилският пустинник" снощи.


Над 1000 зрители аплодираха бурно поредният монументален спектакъл на открито на Софийската опира и балет с режисьор и сценограф акад. Пламен Карталов. Композитор на постановката е отец Кирил Попов.

В тази музикална поема написана от Тихомир Павлов се проследяват житейските стъпки и страдания на Иван Рилски и бяха чути много негови свети напътствия. В ролята на младия рилски пустинник видяхме баритона Атанас Младенов, а по-късните му години пресъздава актьорът Ириней Константинов.

Делото на св. Иван Рилски, който никога не е унивал пред трудностите да бъде вдъхновение за всички хора днес пожела отец Кирил Попов.

По решение на Светия синод тази духовна музикална поема се посвещава на 100-годишнината от освещаването на храм паметника "Св. Александър Невски".
Доминиращият вид на планетата - по-силни или по-зависими ни прави изкуствения интелект?
Проблеми със здравната система блокираха отпускането на лекарства в първия работен ден за годината
Лекарската такса остава без промяна - в лева или в евро плащат пациентите?
Как институциите виждат първите дни на еврото у нас и с какви проблеми се сблъскват хората
Засилено полицейско присъствие около пощите и банките в първия ден на пенсиите в евро
Париж, Лондон и Киев подписаха съвместна декларация за намерения за бъдещо разполагане на сили в Украйна