Имане Хелиф осигури първи медал на Алжир от Олимпийските игри в Париж

Имане Хелиф
19:30, 03.08.2024
Чете се за: 01:42 мин.

Боксьорката Имане Хелиф донесе първи медал родината си Алжир от Олимпийските игри в Париж.

Хелиф се класира за полуфиналите в категория до 66 килограма на боксовия турнир при жените след победа с пълно съдийско единодушие - 29:26, 29:27, 29:27, 29:27, 29:27 над унгарката Анна Лука Хамори. Мястото сред най-добрите четири гарантира на Хелиф поне бронзово отличие.

Алжирката имаше предимство през целия мач, но в третия рунд получи официално предупреждение за нечиста игра, които ѝ коства наказание от една точка. То обаче не оказа никакво влияние на крайния резултат.

В споря за място на финала алжирката ще играе с Джанджаем Суванапенг от Тайланд, която победи с 4:1 (29:28, 29:28, 28:29, 29:28, 29:28) съдийски гласа олимпийската шампионка от Токио Бусеназ Сюрменали от Турция.

Хелиф се превърна в най-обсъжданата личност на Олимпийските игри в Париж заради твърденията на Международната боксова асоциация (ИБА), че тя притежава мъжки хромозоми, което е потвърдено от два отделни теста. Заради това Хелиф бе дисквалифицирана по време на световното първенство в Ню Делхи през миналата година. От Международния олимпийски комитет обаче защитиха решението си да допуснат Хелиф до Игрите, посочвайки, че според правилата, определени от тях като организатор на Олимпиадата, алжирката покрива критериите за участие при жените.

Валентина Георгиева пред БНТ: Трябваше да получа по-висока оценка, бях ощетена (ВИДЕО)
Александър Божилов и Анастасия Пейчева спечелиха титлите от държавното първенство по триатлон в Пловдив