Индия с първа мисия до Слънцето.
Дни след историческото кацане на индийски апарат на южния полюс на Луната, днес се отправи и мисия за наблюдение на Слънцето. Апаратът Адитя-Л1 ще измине милион и половина километра, което ще отнеме четири месеца, съобщи Индийската космическа агенция.
Апаратът е оборудван с научни инструменти, които ще позволят изучаването на външния слой на Слънцето.
Проучванията ще помогнат да се разбере повече за слънчевата активност и особено слънчевите изригвания, които потенциално могат да нарушат работата на спътниците. Само Индия има 50 сателита в Космоса, чрез които се предоставят комуникационни услуги, данни за времето, прогнози за суша или бедствия. Над 10 000 са сателитите в орбита, от които в момента работят близо 7800.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
Отличие за българската наука: INSAIT получи награда от Европейския съвет за научни изследвания
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра