Испания победи фаворита в олимпийския баскетболен турнир за жени Китай

Сърбия пък се спаси от огромна издънка срещу Пуерто Рико.

Испания баскетбол жени Париж 2024
08:45, 29.07.2024
Чете се за: 02:07 мин.

Мария Араухо вкара тройка при оставащи 3:06 минути до края на продължението, а Испания победи фаворита Китай с 90:89 (13:22, 20:15, 20:22 23:17, 14:13) в първия си мач от груповата фаза на турнира по баскетбол за жени на Олимпийските игри в Париж.

Тимът на Испания, олимпийски вицешампион от Рио 2016, имаше шанс да спечели в последните секунди на редовното време. Леонор Родригес беше съборена на пода при стрелбата си от тройката 6.5 секунди преди края, с която изравни резултата, само за да види как нейният наказателен удар е неточен и на таблото остана 76:76. Последната атака на Китай също беше неуспешна.

Китайките водеха с 37:33 на полувремето и с 59:53 в четвъртата част, но допуснаха обрат.

В края на продължението Родригес пропусна първия си наказателен удар 13.2 секунди преди края, след което вкара втория, за да направи 90:87.

Меган Густафсон беше най-резултатна за испанките с 29 точки, Родригес завърши с 25.

За Китай Юежу Ли записа "дабъл-дабъл" - 31 точки и 15 борби, а Мън Ли добави 13 точки.

В другия мач от днес Сърбия спечели срещу Пуерто Рико с 58:55 (23:15, 20:11, 12:10, 3:19). Сръбкините водеха с 43:26 на почивката, но изиграха много слабо второ полувреме, което можеше да им коства успеха.

Отборът на Пуерто Рико губеше с 36:55 в началото на последната четвърт, но направи серия от 14:0, за да се доближи на пет точки. Все пак до края баскетболистките на Сърбия удържаха победата.

Сърбия има бронз при дебюта си на Игрите в Рио 2016, след което стигна до полуфиналите преди три години в Токио.

Йована Ногич вкара 14 точки за победителките, а Тринити Сан Антонио записа 11 за Пуерто Рико.

САЩ и Испания са първите четвъртфиналистки на олимпийския турнир по футбол за жени