Океан от звезди и древни галактики. Телескопът "Джеймс Уеб" отвори нов прозорец към вселената ни с първите снимки, публикувани тази седмица.
В ексклузивно интервю за "Панорама" научният директор на Европейската космическа агенция проф. Гюнтер Хазингер разказва защо успехът на телескопа е съизмерим със стъпването на Луната.
НАСА публикува още снимки, направени от телескопа "Джеймс Уеб"
Хазингер води изследователските мисии на агенцията, която създава телескопа заедно с космическите програми на Съединените щати и Канада.
"Можете да го сравните със старите европейски катедрали. За изграждането им са били нужни години и пълна отдаденост. Същото е и при "Джеймс Уеб". Някои от хората, започнали работа по него, вече не са сред нас, други се пенсионираха. Те предават мисията на младите и им се доверяват, както са правели едно време. Ако се опитате днес да построите някоя от тези катедрали, сигурно ще струва толкова, колкото телескопа. Затова този телескоп е катедрала на науката", каза проф. Гюнтер Хазингер.
Вижте цялото интервю с него във видеото
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube