Ако бъдат избрани за конституционни съдии, Десислава Атанасова и Борислав Белазелков ще довършат настоящия мандат, а няма да получат цял 9-годишен мандат.
Това става ясно от решение на Конституционния съд от днес по конституционно дело № 17/2023 г., образувано по искане на президента на Република България за даване на задължително тълкуване на чл. 147, ал. 2, чл. 148, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България по следния въпрос:
"Каква е продължителността на мандата, неговото начало и край, когато конституционен съдия е избран (назначен) и встъпил в длъжност след предвиденото в чл. 147, ал. 2 от Конституцията обновяване на състава на Съда?"
Конституционният съд реши:
"Конституционен съдия, избран или назначен след предвиденото в чл. 147, ал. 2, изр. трето от Конституцията обновяване на състава на Конституционния съд, упражнява правомощията си само за оставащия срок от мандата, считано от конституционно дължимия момент за обновяването на състава на Съда."
На заседанието присъстваха всички 10 конституционни съдии. Решението е прието единодушно.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
СГП разпореди предварителна провека за действия на служебния вътрешен министър Емил Дечев
Великотърновският съд върна на ВКС делото за побоя над директора на полицията в Русе
Осъдиха на 10 години затвор шофьора, убил семейство на Околовръстното шосе в Пловдив
4 години война в Украйна: Киев почете жертвите, Москва заговори за ядрен сблъсък