Въпреки, че към всеки бюджет имам забележки, те се поставят в самата процедура и част от въпросите се решават. Но демагогията на ГЕРБ е изумителна - казват, че много ги притеснява дефицита и дълга. Вчера, когато гледахме данъчните закони, те предлагат към 1 млрд. лева допълнителни разходи под различна форма - това коментира в студиото на "Денят започва" Мартин Димитров, депутат от ПГ на ПП-ДБ.
"Не може едновременно да се предлагат огромни допълнителни разходи и да се ходи по медиите и да казват - ние много се притесняваме какъв е дефицита и дълга в България. Не е ясно дали дефицитът ще бъде достигнат", поясни Димитров.
По думите му, България беше в тежко положение по време на служебния кабинет.
"Ние успяхме да стабилизираме публичните финанси. Очаквам данните за ноември за бюджетния дефицит и те да бъдат много добри, от страна на финансовото министерство, вероятно още днес или утре. Мерките са взети и публичните финанси са под контрол", допълни той.
Мартин Димитров каза още, че ако това правителство продължи да работи и мерките, които са взети за изсветляване на икономиката, за икономически растеж, за развитие, за капиталови разходи се случат, то тогава няма притеснения. Той изрази само притеснение, ако има служебен кабинет и какво ще последва от това.
По думите му, има спад и влошаване на нивото на разговорите в парламента и това е защото хората разбраха, че Костадинов съучаства, с негласуването вчера на неговата парламентарна група, в избирането на подуправител на НЗОК, предложен от ГЕРБ. Това е схема, предварително уговорена и това прави лошо впечатление на българските граждани, каза още Мартин Димитров и добави:
"Смятаме, че всички кандидати трябва да минат една оценка за тяхното качество. И нашата оценка за този конкретен кандидат на ГЕРБ не е благоприятна. Стараем се да избираме хора, които да си вършат работата както трябва. За тази кандидатура има много възражения, които бяха представени от здравната сфера."
Вижте целия разговор във видеото
НА ЖИВО: Държавният бюджет за 2026 г. влиза за гласуване на първо четене в парламента
Министърът на транспорта обсъди с неправителствени организации мерки за повишаване на пътната безопасност
Омбудсманът подкрепи промените в образователния закон, но настоя за по-добра защита на децата със СОП
Издирваният от шест денонощия бизнесмен Димитър Георгиев от Павликени се завърна в дома си
Очаква се в Окръжния съд в Пловдив да започне делото за т.нар. „Театрална афера“
Кирил Борисов: Мавродиев знае много, още преди да влезе във властта беше един от най-добрите финансисти