Проект на стойност 511 млн. лв. е включен в Плана за възстановяване и устойчивост на електроенергийната инфраструктура. Той обхваща модернизация на дейностите, свързани с планирането, управлението и мониторинга на електроенергийната система и необходимостта от нейното гъвкаво управление.
Министерството на енергетиката, съвместно с представители на Електроенергийния системен оператор, организира обществено обсъждане със заинтересовани страни на проекта за дигитална трансформация и развитие на информационните системи на "Електроенергиен системен оператор" ЕАД в условията на нисковъглеродна енергетика.
Тази необходимост става все по-осезаема във връзка с навлизането на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс и с оглед предизвикателствата, които поставя пред българската енергетика Зелената сделка на ЕС, подчерта при представянето на проекта заместник-министър Жечо Станков.
По неговите думи дигиталната трансформация на ЕСО в условията на нисковъглеродна енергетика е без алтернатива.
Проектът предвижда въвеждането на съвременни дигитални средства, които да осигурят необходимата маневреност, сигурност, надеждност и бърза реакция при управлението на електроенергийната система в условията на нисковъглеродно производство. С неговата реализация ще бъде повишена гъвкавостта на оперативното управление на системата.
Три основни направления за изпълнение са предвидени в проекта:
Проектът е ориентиран към това мрежата на ЕСО да стане по-гъвкава, по-отворена към съседните системи и с възможност за по-лесен пренос на електроенергия, стана ясно по време на обсъждането.
Целта е както модернизация на подстанциите, така и на телекомуникационната инфраструктура, така че да се организират свободни електроенергийни магистрали на територията на цялата страна и със съседни държави.
Скок в цените на превозите: Транспортният бранш с искания към служебната власт, но без решение
Трайчо Трайков: МС одобри дерогации за доставки по 10 процедури на оригинални части за АЕЦ "Козлодуй" от Русия
Отново работа от вкъщи? Предлагат се мерки за овладяване на енергийната криза
Акции срещу купения вот в различни части на страната, десетки са задържани (ОБЗОР)
Разкриха незаконни кланици край Кърджали: Тонове месо без контрол са стигнали до пазара
Десетки арестувани при нови акции на полицията срещу купуването на гласове