Над 80 щангисти се включиха в турнира в памет на Милен Добрев

14:22, 22.10.2023
Чете се за: 03:32 мин.

Над 80 щангисти събра осмото издание на международния турнир по вдигане "Милен Добрев", който се организира от пловдивския клуб "Марица" в памет на последния български олимпийския шампион в този спорт.

Традиционно състезанието се проведе в три възрастови групи в първия ден, а във втория се организира областно първенство.

Шампион при мъжете по системата "Синклер" стана Карлос Насар с 424,954 точки. Действащият европейски шампион в олимпийската категория до 89 кг събра двубой от 365 кг след 165 кг в изхвърлянето и 200 кг в изтласкването. За Насар това бе първо състезание от половин година насам, след като през май той си сряза ахилесово сухожилие при битов инцидент.

Втори в Пловдив се нареди друг национал - Иван Димов, който е европейски шампион в категория до 61 кг от Тирана 2022. Състезателят на Петко Димов събра 400,970 точки, след като приключи с 287 кг на подиума. На почетната стълбичка се качи и Ангел Русев с 380,624 точки. Трикратният европейски шампион и състезател на ТСК Русе с лични треньори Кръстина и Радослав Атанасови приключи с резултат от 273 кг.

Четвърти се нареди Здравко Пеловски с 375,519 точки. Тежкоатлетът на Васил Милашки в "Мизия" - Кнежа събра 283 кг, но беше победен от Русев, който е с по-малко лично тегло.

При кадетите шампион стана Тошко Господинов от СКВТ "Христо Бъчваров" - Сливен. Възпитаникът на Пламен Братойчев триумфира с 340,074 точки и двубой от 283 кг. Втори е Нино Симеонов от "Херкулес" - София, като състезателят на Кристиана Колева получи 337,473 точки след 225 кг в двубоя. Трети се нареди европейският шампион за кадети от Кишинев 2023 г. Джан Зарков, който събра двубой от 210 кг и заслужи 327,782 точки.

При жените победи националката Галя Шатова. Състезателката на Иван Лухов от клуб "Карлово" получи 257,253 точки след резултат от 190 кг в двубоя. Втора с 236,691 точки завърши Надежда-Мей Нгуен с 152 кг, а трета остана Мария Найденова ("Шумен") с 233,285 точки, след като събра двубой от 185 кг.

Организаторите наградиха призьорите с купи, медали и парични премии, които бяха осигурени от спонсорите на турнира - община Пловдив и Кръстьо Милев, който е дългогодишен състезател по вдигане на тежести и треньор на Милен Добрев.