"Нормално е ГЕРБ отново да се опита да влезе в реалната политика и за мен до днес следобед въпросът беше каква полза ще има ГЕРБ от участие с един представител в правителство. Според мен ГЕРБ не иска да затвори окончателно вратата, защото последиците могат да бъдат много сериозни за българската държава".
Това коментира конституционалистът доц. Наталия Киселова в "Говори сега". Тя посочи още, че отиване на следващи избори означава, че те ще са през лятото и отново излиза проблемът с избирателната активност.
По повод изтеичането на записа от Националния съвет на "Продължаваме промяната" коментира:
"Когато се създаде ПП като политически проект, те се нарекоха "облачна партия". В този смисъл част от техния живот минава в интернет, много държат на Фейсбук и използват модерни способи на комуникация. Това има своите рискове и можем да кажем, че е нормално, когато виртуално провеждаш такова заседание, все някой да се изкуши да записва, за да не си води записки".
Според нея част от нещата, които се говорят в записа на ПП, се говорят и в другите партии, но не по този начин. Относно разпределението на постове в държавата заяви, че записът трябва да бъде изслушан внимателно и да се установи какво казват хората в него: "имаме намерение" или "вече сме го направили".
"Наказателният кодекс прави разлика именно между това. По-скоро става дума за намерения, но те говорят все едно са спечелили изборите, имат 130 народни представители и вече разпределят постове".
Чуйте записа от Националния съвет на ПП, разпространен от Радостин Василев
Според конституционалиста записът ще породи още политически шум, ще даде на прокуратурата възможност да се изкаже, но от това няма да произтече нищо. Сериозната последица би била България да отново да се окаже без правителство.
Прокуратурата вероятно ще направи проверка по вече подадените сигнали срещу депутати от ПП, но пак ще бъде обвинена в намеса в политиката, смята доц. Киселова.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Подготовката за вота: ЦИК назначава секционните избирателни комисии в чужбина
Мерки срещу поскъпването на живота – КНСБ ги изпраща на премиера Андрей Гюров
Прокурор Емилия Русинова: Единствената цел е публичното ми дискредитиране
Конфликтът в Близкия изток: САЩ и Иран са получили план за край на войната
"Артемис II" в Лунната орбита: Мисията ще се отдалечи на рекордно разстояние от Земята