НАСА обяви първата си мисия за защита на Земята. Официалното ѝ название е Тест за двойно пренасочване на астероид, а комбинацията от буквите на името на английски е ДАРТ (DART).
Целта на мисията е да се провери дали, ако астероид бъде ударен с космически апарат, това ще промени траекторията му.
По план ракетата Фалкън 9, с ДАРТ на борда, трябва да излети на 24 ноември. Крайната дестинация на сондата е двойният астероид Дидим-Диморф.

Апаратът се очаква да се сблъска с по-малкия от двата астероида - Диморф, през октомври 2022 година.
Ударът ще бъде със скорост около 25 000 км/ч и ще отклони небесното тяло от орбитата му с "част от процента", като идеята е изместването да бъде фиксирано с помощта на телескопи на Земята.

Учените от НАСА поясняват, че Дидим-Диморф не представлява заплаха за нашата планета.
Това е първата практическа мисия за планетарна защита на НАСА. Подразделението за опазване на планетата ни от астероид съществува от 2016 година.
"Това е тест. Не искаме да бъдем в ситуация, в която астероид приближава Земята и едва тогава да тестваме възможностите си. Искаме да знаем как ще работи самият апарат и какво ще се случи с астероида след удара, и това да се случи преди реално да попаднем в такава ситуация", казва Линдли Джонсън, офицер по планетарна защита.
Текст: Теодора Гатева
Бунт срещу петкратно увеличение на изгарянето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол": Местни жители затвориха индустриалния път
Проф. Ива Христова: Пикът на западнонилската треска предстои, вероятно вече има случаи и у нас
ИИ може да покаже риск от деменция, изследвайки мозъчните вълни по време на сън
Какви следи са оставили аланите на Яйлата и другите обитатели на пещерите там?
Скандал между пътници е причината за нападението на шофьор на градски автобус в София
Министър Иван Шишков: Продължението на Дюлинския проход ще бъде завършен в края на годината