ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Плащаме сметките за ток в 30-дневен срок до края на извънредното положение

Чете се за: 00:59 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Удължава се срокът за плащане на сметките за ток на домакинствата от 20 на 30 дни, заяви на брифинг в Министерския съвет енергийният министър Теменужка Петкова.

      70% от домакинствата са платили фактурите си за ток навреме и не са се възползвали от удължения срок за погасяване на задълженията към енергийните доставчици, обясни Петкова.

      Теменужка Петкова - министър на енергетиката: 26% са всъщност плащания, които хората са извършили в рамките на удължения срок вместо 10-20 дни.

      Има абонати, които са предпочели да отсрочат фактурите си за ток.

      Теменужка Петкова - министър на енергетиката: Подписани са над 10 500 споразумения за този период от време, индивидуални споразумения с битови потребители свързани разрсрочване на техни плащания. Няма нито един битов клиент,който да му е спряно захранването поради неплащане.

      Петкова увери, че няма забавяне на разплащанията между енергийните предприятия, поради което маже да се удължи срока на плащане на битовите сметки.

      Теменужка Петкова - министър на енергетиката: Финансовата система на енергетиката, в част електроенергетика е стабилна. И на тази база с моя заповед от днес срокът, свързан с възможността плащане на сметките от страна на битовите потребители се удължава, като от 20 този срок става на 30 дни.

      Заради епидемията се отлага излизането на битовите потребители на свободния пазар на ток, което трябваше да се случи на 1-ви юли.

      Енергийният министър заяви, че не се предвижда отлагане на сметките за парно. Тя уточни, че до дни КЕВР трябва да посочи с колко ще преизчислят фактурите ни за настоящия отоплителен сезон, заради поевтиняването на газа с 40 % отминалия август до края на март тази година, което не е отразено от топлофикационните дружества.

      Теменужка Петкова - министър на енергетиката: Хората трябва да бъдат спокойни, че на база на това преизчисление на тази разлика ще бъде взета предвид и ще им бъде приспадната.

      Петкова обясни, че продължават работата по големите енергийни поректи АЕЦ "Белене", интерконекторът с Гърция и "Балкански поток".

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?