Полша не даде шансове на Италия и триумфира на Евроволей 2023

23:58, 16.09.2023
Чете се за: 02:22 мин.
полша даде шансове италия триумфира евроволей 2023

Отборът на Полша е новият европейски шампион по волейбол при мъжете, след като в големия финал на Евроволей 2023 в Рим срази домакина Италия с 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) гейма.

Поляците, водени от сръбския селекционер Никола Гърбич, изиграха един отличен последен двубой, в който почти не оставиха шансове на "Скуадра Адзура" благодарение на своя сервис и силните изяви на Вилфредо Леон.

В първите два гейма на практика началните удари на натурализирания кубинец и на центъра Норберт Хубер правеха разликата между двата тима и след 25:20 и 25:21 "Дружина полска" взе солидна преднина в резултата.

Третата част пък безспорно беше най-оспорваната, като италианците на няколко пъти правиха опит да се откъснат с няколко точки, но поляците съумяваха да останат близо в гейма, а в края показаха и повече хладнокръвие, за да измъкнат сета след 25:23, а с това и мача.

Над всички за успеха беше Вилфредо Леон с 13 точки (3 аса), 12 добави Норберт Хубер (5 аса), а с 10 завърши диагоналът Лукаш Качмарек.

За Италия Даниеле Лавиа приключи с 13 пункта, докато с 10 завърши Алесандро Микиелето.

По този начин Полша завоюва своята втора европейска титла по волейбол при мъжете след тази през 2009-а година, като освен това взеха сладък реванш за поражението от италианците на финала на световното първенство миналата година в Катовице.

Малко по-рано в съботния ден пък Словения надигра Франция с 3:2 гейма и така спечели бронзовите медали от Евроволей 2023.

Барселона прегази Бетис у дома, Феликс и Кансело с дебютни голове за "каталунците"