Почина родилката, която беше поставена в медикаментозна кома заради COVID-19. Преди дни лекарите в Бургас успяха да изродят успешно двете ѝ деца - близнаци. Битката със заразата загуби и бащата на бебетата.
31-годишната Теодора ражда по спешност в бургаската болница чрез секцио. Близнаците се появяват на бял свят в 8-я месец – недоносени, но в стабилно състояние. Късно снощи обаче майка им починала в лечебното заведение, вследствие на COVID-19. Дни преди това и бащата на децата – Христо, не могъл да се пребори със заразата. Близки на семейството още не могат да повярват на случилото се.
"Нали уж казаха, че е била по-добре. Той и Христо: "добре съм, утре ще ме изписват". Обаче след два часа се обаждат – "умря". Изреваха се. И викам: тук има болен, линейката дойде, а тя Теодорка тогава са я приели. Дошла е линейката и я грабва и са я закарали", разказа Цвета Байчева.
Почина жената в кома с COVID-19, която роди близнаци в Бургас
Към момента децата остават в Отделението по неонатология, докато достигнат нужното тегло и стабилно здравословно състояние, за да бъдат изписани. Вариантите са два – или ще отидат при роднини, или чрез съгласието на семейството ще постъпят в социален дом за деца. Оттам заявиха за БНТ, че към момента няма подадени такива документи.
"Казусът е много сложен, защото тези деца се родиха. Баща им почина преди да се родят, но те нямат сключен брак Теодора и Христо, и това усложнява нещата. Когато имат нужда от помощ, ние ще окажем съответната помощ и община, и приятели", заяви кметът на Карнобат Георги Димитров.
Двете близначета имат и по-голяма 4-годишна сестричка. В момента за нея се грижат родителите на Теодора и Христо.
"Тя има баща, има майка, и той има баща и майка, които са живи. Много добри хора, много работни", коментира съседката Йорданка Манчева.
А жители на Карнобат започват и благотворителна акция, с която да помогнат на семейството на двете бебета.
Репортер: Давид Сукнаров
Нови дейности по спасяването на танкера "Кайрос", заседнал край Ахтопол повече от седмица
Жители на Смолян излязоха на протест срещу решение за изграждане на фотоволтаична централа
Нови дейности по спасяването на танкера "Кайрос", заседнал край Ахтопол повече от седмица
Атанас Пеканов: Следващият служебен кабинет ще е по новите правила и на президента няма да му е лесно