С напредването на епидемията все по-ясно се очертава нова рискова група, които са по-уязвими при заболяване. Това са хората с наднормено тегло. Тази група не беше толкова очевидна в азиатските страни, но се оказва голям проблем за някои от страните в Западна Европа и най-вече в Америка. Защо хората с наднормено тегло са по-уязвими - обяснява ендокринологът проф. Здравко Каменов.
Проф. Здравко Каменов, ендокринолог: Повечето килограми увеличават риска и увеличават тежестта на самото заболяване. Първо, хората със затлъстяване имат по-подтисната имунна система от тези без затлъстяване. Просто редица механизми се включват, които водят до намаляване на защитата. И фагоцитозата е намалена и т-лимфоцитите са с намалена функция при затъстяване. Това са различни фактори, които участват в съпротивата на организма. Огромното количество мастна тъкан, което имат отделя много цитокини.
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Претоварване в Детската УНГ клиника на ИСУЛ: Около 50 деца с усложнения за две седмици
Лидерите от Е5: Нашите държави ще защитават европейското и трансатлантическото единство
Две деца от футболен клуб "Славия" и бащата на едно от тях загинаха при тежка катастрофа на АМ "Тракия"