ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Производителите и кризата - ще помогне ли мярката на родната продукция?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:11 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Ще има ли повече български стоки в магазините и ще помогне ли това на родните производители - в Сутрешния блок на БНТ коментираха Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, и Божидар Петков - председател на Асоциацията на малинопроизводителите и ягодоплодните.

      Симеон Караколев заяви, че в момента се създава една криза в Европа - на суровини, на потребление.

      Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация: Една съществена част от нашето производство е със суровини, които не са от страната. Това в един момент ще доведе до спад на изкупните цени на продукцията, съответно масов фалит на фермери в страната и в един момент ще бъдем принудени да избираме дали да съществуваме или не занапред. Това е една от причините, тоест, засягам една от мерките, 90% от млечните продукти да бъдат с българско сурово мляко. Следващата е да има регионален достъп до всички локални производители на продукция. Това в европейски оттенък го има в почти всички страни, тоест, локалните продукти неминуемо намират място във всички хипермаркети.

      Според божидар Петков трябва да има добри отношения между веригите и родните производители - когато има родна продукция, да се намали вносът на чужда такава, а когато липсва - да се внася от чужбина.

      Божидар Петков - председател на Асоциацията на малинопроизводителите и ягодоплодните: Основните ни искания са да бъдем в едни добри отношения с веригите и да бъде спазен принципът - както тези вериги спазват в другите страни, че когато има производство на родна продукция, да бъде намален минимум вносът и предлагането на подобна чуждестранна такава. Или когато е сезонът на ягодите, да се продават ягоди българско производство до тяхното изчерпване и след това вече да има внос. Същото да се отнася и за доматите, и за черешите, и т.н. Помолихме представителите на веригите да покажат графики от продажбите от минали години и по същия начин да наложим графиките на нашето производство и да се види къде има доминиране на българската продукция, къде има недостиг, и по този начин и двете страни да си направят план, така че и двете да са доволни. Да има българска продукция с приоритет, когато тя се произвежда, и да се внася вносна продукция, когато тя липсва у нас.

      Вижте още от разговора във видеото.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?