Повече от 300 години часовникът на старата кула в Пещера буди жителите на родопското градче. Това е втората по възраст в България часовникова кула и вече се е превърнала в един от символите на града. През миналата година "Сахата", както местните наричат кулата, беше реставрирана, а часовниковият механизъм подменен с електронен.
По няколко пъти на ден жителите на Пещера се радват на приятния звън на "Сахата". Преди много години камбаната на часовника оповестявала часовете по турски - в 1 и 2 часа следобед биела по 7 и 8 пъти, а в 7 и 8 часа сутринта – един и два пъти. Тя е служела за регулиране на стопанския живот.
"Да поставят началото и края на работния ден на занаятчиите в работилниците и на дюкяните. Тогава еснафските сдружения са били много сериозни организации със строги устави и не се е допускало нелоялна конкуренция. Значи някой да отвори по-рано и да продава повече стока да навакса, а другите по-късно. Всички трябвало да отварят в едно и също време и да затварят в едно и също време. И звънът на камбанката е служил за това", обясни Георги Шопов, уредник Исторически музей – Пещера.
"Сахата" е символ и на етническата толерантност, която пещерци са доказали, че имат в годините.
"Не случайно той е построен тук на това място. Защото тук само на стотина метра от тази кула съвместно съжителстват през вековете един християнски храм и една мюсюлманска джамия и разбира се часовника "Сахата", който отмервал толерантността на времето. С това Пещера се различава от другите градове - с пословичната наша етническа и религиозна толерантност", каза Димитър Павлов, Община Пещера.
Часовниковата кула е изоставена след Освобождението, а механизмът откраднат. В последствие е реставрирана през 70-те години на миналия век. Дълги години до смъртта си за поддръжката на "Сахата" се е грижел дядо Халил. Сега това прави неговата съпруга, която в Пещера наричат "Пазителката на часовниковата кула".
88-годишната жена се грижи района около кулата винаги да е почистен и пази "Сахата" от вандали. За баба Силвие Гаджанакова това е гордост:
БНТ: Целия ти живот е минал тук до часовника?
- Ми да.
БНТ: Какво е за теб часовника?
- Хубаво е, хубаво е. Излязиш, разкараш се, хората идват, глядат, поздравяват, питат ме.
През миналата година кулата е цялостно обновена, като е запазен максимално автентичният ѝ вид. Така "Сахата" ще остане сред символите в Пещера и за бъдещите поколения, разказват местните.
Репортаж: Таня Кабурова
Гледайте още от "България в 60 минути"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Анджелина Джоли превръща личната си болка в актьорско изпълнение във филма "Мода"
Ватиканът започва първата реставрация на Лоджията на Рафаело от 500 години насам
Вилата на Берлускони на остров Сардиния беше продадена на шейх от Катар
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра