Румъния на прага на ключови президентски избори - утре в страната гласуват на балотаж, на който се изправят крайнодесният Джордже Симион и реформаторът Никушор Дан. Анализатори определят вота като решаващ за геополитическата ориентация на страната. Според социолози шансовете на двамата в момента са изравнени.
От Букурещ предава кореспондентът на БНТ Стилиян Деянов.
Овидиу Нахой, главен редактор на РФИ Румъния: "Никога в избирателната история на Румъния не е имало две толкова различни опции, не е имало избори, които да са всъщност за геополитическата ориентация на страната. Единият кандидат иска консервативна революция, национализация на някои големи компании, спиране на помощта за Украйна и е евроскептик. Другият предлага проевропейски подход, продължаване на помощта за Украйна и политическа стабилност за изваждане на Румъния от трудното икономическо положение, в което се намира. Резултатът може би ще е много близък, много е трудно да се правят прогнози в този момент. Няма фаворит."
"БНТ: Защо Румъния е разделена на две? Защо след като мнозинството румънци са "за" ЕС, все пак има масов вот за Джордже Симион?
Овидиу Нахой, главен редактор на РФИ Румъния: Бих казал, че има културен разрив между либерализъм и консерватизъм, какъвто забелязваме по целия свят. Що се отнася до ЕС - да, мнозинството румънци са проевропейски настроени, "за" НАТО, но не всички са успели в еднаква степен да усетят ползите от членството на страната в ЕС. Румъния е белязана от големи разлики между големите и малките градове, между града и селото, между регионите. Така че хората, които чувстват, че са останали на опашката, искат промяна на посоката."