350 зрелостници може и да не успеят да стигнат за изпитите си навреме заради протеста в столичния градски транспорт. За това алармираха от образователното министерство и създадоха специален щаб в търсене на решение на проблема. Кметът Васил Терзиев също обяви готовност за мобилизация. Какви са предприетите мерки до момента? И ще могат ли изпитите да се проведат нормално?
Нов сюжет в продължаващия четвърти ден протест на работещите в столичния градски транспорт. Те настояват за 400 лева увеличение на заплатите, като днес обявиха, че са склонни да се съгласят и на 300 лева. Всички разчитат в понеделник да се проведе среща между протестиращите и кмета на София Васил Терзиев, който досега отказва да изпълни исканията им. Днес Терзиев обяви, че спирането на автобусите, тролеите и трамваите в София поставя под риск провеждането на матурите на 21 и 23 май. И поиска общи действия с МОН, за да гарантира нормалното протичане на изпитите. От образователното министерство създадоха щаб, който започна да мобилизира ресурс от училищни автобуси за извозване на учениците и квесторите. На този фон и днес в София се движеше само метрото. Утре то отново ще работи, при това с удължено работно време - до 1:30 ч. през нощта. А как премина четвъртият ден на протеста?
Албена е ватман от 17 години. Започнала, като на шега.
Албена Недкова, ватман: "Преди това работех къде ли не - за по 2-3 години, магазини, сервитьорка, но като се качих в машината - едно кръгче в депото и казах - това е моята работа - край, повече няма да сменям. Харесвам трамвая, харесвам самия звук на българския трамвай."
Показа ни и какви са условията в кабината.
"Това са копчетата за вратите - цял ден като го правиш и после пръстчетата започват да болят. Слагаме термометър от любопитсво да видим на какви градуси работиме - през лятото до 48 градуса е стигало и съм го прибирала защото ме е страх да го гледам повече и го крия на сянка. Няма кой да ме скрие. Това въже е за взимане на ток, когато вали капе върху нас."
Албена и колегите ѝ казват, че дефицитът на кадри в системата е достигнал своя предел.
Христо Йоцов, ватман: "Нашите условия са тежки - при 60 градуса се кара, ниски са заплатите, много хора на линия умират, в трамвая умират, това не се споменава. Отделно десетки хора са взимани с линейки."
Камелия Кръстанова, ватман: "Непрекъснато ги упрекват, че взимат големи заплати, но те почиват по три дни в месеца, кой друг работи по 27 дни в месеца?"
Светозара Александрова, ватман: "Правим изключително много извънреден труд, който не го правим по собствено желание, нямаме избор. Нас ни пишат наряд, ти отиваш на работа или ако не се чувстваш добре - ще си вземеш болничен или отпуск, но това е временно решение. Този извънреден труд не искаме да го правим."
Пътниците в София обаче не са доволни.
Василка Янева: "Имат справедливи искания, но не мога да ги подкрепя за това, което се случва в града. Защото тези, които са най-уязвими, всъщност не могат да се придвижват."
"Аз взимам на половината на тях пари, така че не виждам какъв им е проблемът."
Евелина: "Виждам тяхната гледна точка, но не смятам, че в 21-и век по този начин трябва да си търсиме правата - много са ощетените граждани от този протест."Любомир: "Щом са на протест, явно има причина."
Димитър Димитров: "Не, мисля, че ги използват с политически цели, за да изгонят кмета."
С пост в социалните мрежи кметът Васил Терзиев посочи, че близо 10% от учениците и 1% от учителите са отсъствали от занятия през четвъртък и петък. В детските градини броят им е по-висок. Терзиев акцентира върху усилията на общината за безпроблемното провеждане на матурите за дванадесетокласниците на 21 и 23 май.
Васил Терзиев, кмет на София: "Усилията ни сега са насочени към безпроблемното провеждане на матурите за зрелостниците на 21 и 23 май. Ако синдикатите на транспортните работници въпреки всичко решат да рискуват бъдещето на тези млади хора, Столична община декларира, че ще мобилизира целия си ресурс, за да участва в осигуряването на безпроблемното придвижване на младите хора, които имат нужда, за да стигнат навреме за изпита си."
Кметът призова и образователното министерство за изготвяне на общ план за действие. От МОН отговориха със създаване на специален щаб, според който около 350 ученици в столицата не разполагат с алтернативен транспорт, за да стигнат до матурите, под въпрос е и пътуването на 3000 квестори. От ведомството са успели да мобилизират 54 училищни автобуса до момента, търсят се и още.
Вижте прякото включване на Елена Николова
По темата работиха: Светозар Костадинов и Елена Николова