ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Списъкът" на паралелната държава: Кой е в кръга на Нотариуса?

Чете се за: 04:32 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      В списъка от кръга на Мартин Божанов Нотариуса - няма политици. В ефира на БНТ Никола Минчев, председател на временната комисия, разкри част от имената в него. По-късно в парламента беше разпространен файл от 4 страници озаглавен ''Доклад относно дейността и обвързаностите на Мартин ''Нотариуса'' - без да е ясно кой го е изготвил. А председателят на Съюза на съдиите коментира, че списъкът може лесно да се манипулира.

      В "Денят започва" Никола Минчев посочи две от имената от кръга на влияние на Мартин Божанов - Нотариуса.

      "Вътре мога да кажа присъства името на Емил Писков, който е бивш служител на ГДБОП, беше споменато неговото име вчера от АКФ. Присъства и съдята Андон Миталов, който е първият българин наказан по Магнитски", каза Никола Минчев, председател на временната комисия за М. Божанов.

      Потърсихме и двамата споменати от Минчев. Писков отклони поканата ни за интервю с мотив, че ще говори, ако бъде поканен на изслушване във временната комисия. Андон Миталов не отговори на обажданията ни. Името на бившия съдия от Специализирания наказателен съд нашумя преди 4 години, когато стана първият български гражданин, на когото беше наложена забрана за влизане в Съединените щати заради корупция.

      "Правосъдната система, трябва да разплете казуса, тя се оказва, че е заплетена вътре в нея това означава че системата трябва да се саморазследва, след това трябва и да се самонакаже. Именно това прави този казус доста сложен", посочи Никола Минчев, председател на временната комисия "Божанов".

      БНТ разполага с анонимен доклад относно дейността и обвързаностите на Мартин ''Нотариуса'', който беше разпратен на журналисти. Автентичността му не беше потвърдена. В 4 страници са посочени над 20 имена на прокурори, съдии, следователи. Заради случая "нотариуса" от Има такъв народ поискаха да бъдат изслушани в комисията Асен Василев и Румен Спецов, настоящия и предходния министър на вътрешните работи.Главните прокурори и всички ръководители на служби от 2020 година насам.

      "Ние трябва да добием представа за мрежата и пипалата на този октопод, който определено правосъдната ни система е впримчена", заяви Гроздан Караджов, Има такъв народ.

      Бившият главен прокурор Иван Гешев, заяви, че няма да отиде на изслушване във временната комисия.

      Отрече да познава Нотариуса и да е ходил в клуба, станал известен като " Съдебни съмишленици". Допълни, че няма да отиде на изслушване във временната комисия.

      "Не го познавам, мисля, че бях ясен, казах че той е треторазряден измамник и затова направиха комисия, за да могат да си правят политически фойерверки, а не направиха комисия за Петьо Петров, за Алексей Петров, за убийството на Къро", каза Иван Гешев, бивш главен прокурор.

      Гешев в Председателя на Съюза на съдиите заяви, че пускането на конкретни имена в публичното пространство може да бъде и бухалка и пералния за конкретните личности.

      "Много е възможно в един такъв списък да се включат магистрати, които нямат нищо общо със случая. Да бъдат изнудвани? Не да бъдат изнудвани, но по пътя на тяхната защита да се каже - ами този списък не е автентичен. По този начин да бъдат изпрани и други, които имат причасност по случая", отбеляза Татяна Жилова, председател на Съюза на съдиите.

      Така, 17 дни след убийството на Мартин Божанов - въпросите кой го е убил, защо и какъв е размерът на паралелната държава остават без отговор.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?