"Липсата на места в детските градини и яслите е един от най-упоритите проблеми на София. Нямаше да е такъв, ако по него с години наред се е работило системно не само с обещания, а и с реални действия и воля". Това написа във фейсбук столичният кмет Васил Терзиев по повод класирането за детските градини и яслите в София. Над 10 000 деца останаха без места.
Терзиев посочва, че до есента ще бъдат приети още 3000 деца, а до края на годината ще бъдат осигурени нови 1400 места в детските градини и яслите.
"До края на юни ще предложим промени в Наредбите за компенсиране на разходите за деца, които не са приети в яслени и градински групи. Съвместно с районните кметове идентифицираме проблемите и формулираме решения в полза на родителите".
След края на генералното класиране ще се сформира работна група с участие на заинтересованите страни, която да даде предложения до есента на 2024 г. за подобряване на Наредбата за прием на деца в общинските самостоятелни детски ясли, детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община.
"Заедно с тази група ще обсъдим и изготвената от нашия екип пътна карта с идеи и решения. Ще си сътрудничим активно с всички общински съветници за общи действия в полза на децата", посочва Терзиев.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра