Трета поредна нощ на бурни протести в Испания. Хиляди излязоха по улиците на Барселона с искане за освобождаването на рапъра Пабло Хасел.
Той е осъден на 9 месеца затвор, заради текстовете на песните си, в които възхвалява насилието и обижда монархията.
Демонстранти хвърляха камъни и бутилки по служителите на реда, палиха кофи за боклук. Стигна се до намеса на пожарникарите, защото лумналите пламъци застрашиха жилищен блок.
Освен в Барселона, задържани по време на демонстрациите има и в столицата Мадрид.
Десетки ранени при протести в подкрепа на рапър в Барселона
Случаят стана повод за дискусия за свободата на словото и и значението на испанското кралско семейство.
Повече от 200 творци, сред които режисьорът Педро Алмодовар и актьорът Хавиер Бардем, подписаха петиция срещу присъдата на Хасел, а властта се ангажира да намали наказанията, свързани със свободата на изразяване.
Сн. БГНЕС
СЪБИТИЯТА НА 2025: От лев към евро: една година на решения и съмнения
СЪБИТИЯТА НА 2025: Трагедии, които можеха да бъдат предотвратени: Живот на ръба на безхаберието
Българският патриарх Даниил и Вселенският патриарх Вартоломей отслужиха Света литургия в Истанбул