Амбициите за задълбочаване на стратегическото партньорство между България и САЩ и възможностите за по-нататъшно активизиране на сътрудничеството в ключови области като сигурност и отбрана, енергийна диверсификация, търговия и икономика, иновации и технологии, укрепване на демокрацията и върховенството на закона обсъди днес в Ню Йорк министърът на външните работи Иван Кондов с помощник държавния секретар на САЩ по Европа и Евразия Джеймс О'Брайън.
Кондов и О'Брайън обсъдиха и въпроса за сключване на Спогодба за социална сигурност между България и САЩ, която би била в интерес на българските граждани, работещи или живеещи в САЩ.
Включването на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ бе друга важна тема в разговора между двамата. Министър Кондов подчерта, че постигането на пълна визова реципрочност със САЩ е въпрос от ключово значение в двустранния ни диалог и ние оставаме ангажирани с прилагането на всички необходими стъпки за осигуряване на включването на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ.
Той изтъкна пред своя събеседник, че включването на България в Програмата не само би демонстрирало стратегическия характер на нашите отношения, но и би донесло значителни ползи за икономиката, сигурността и туризма на двете страни и би се превърнало във важен инструмент за подобряване и задълбочаване на контактите между хората.
Смъртен случай и осем пострадали фенове след мача на Йордания на Мондиал 2026
Вашингтон временно разреши продажбата на ирански петрол, размрази активи на Техеран за 12 млрд. долара
Бръснар от Лос Анджелис предлага безплатни прически по време на Световното по футбол
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова получи признанието "WEBIT Changemakers"