Документът беше подписан днес в Лондон от вицепремиера и външен министър Мария Габриел и британския първи дипломат Джеймс Клевърли
Великобритания и България подписаха съвместна декларация и документ за стратегическо партньорство.
Това става след като по-рано този месец британският премиер Риши Сунак и българският премиер Николай Денков се споразумяха двете държави да си сътрудничат в борбата с нелегалната миграция.
Документът беше подписан днес в Лондон от вицепремиера и външен министър Мария Габриел и британския първи дипломат Джеймс Клевърли.

"Тези документи са резултат от сътрудничеството между двете ни страни в редица сфери. Отбрана и сигурност, включително сигурността в Черноморския регион, сферата на технологиите, борбата срещу киберпрестъпността и дезинформацията. Споразумението ни дава възможност и да работим съвместно по други въпроси като образование и културен обмен", заяви Джеймс Клевърли, външен министър на Великобритания.
"Подписването на днешната декларация издига на ново ниво партньорството ни с Обединеното кралство. Стратегическо партньорство означава, че ние сме не само приятели, не само партньори, но и съюзници. Че на глобалните предизвикателства даваме заедно решения", допълни Мария Габриел, вицепремиер и министър на външните работи.
Автор: Веселин Паунов, кореспондент на БНР в Лондон
Украйна ускорява възстановяването: Сделки за 10 млрд. евро и вълна от европейска подкрепа на фона на растящо напрежение в Източна Европа
Жегата във Франция: В търсене на прохлада и спасение от високите температури (СНИМКИ)
Румен Радев в Гданск: Прекратяване на войната в Украйна ще открие пътя за дългосрочно ѝ възстановяване
Украйна е представена на ниво премиер на срещата в Полша заради напрежението със Зеленски
Момиче на 16 години и момче на 17 години загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил между Мездра и с. Боденец