Неформална среща в Брюксел
This is a modal window.
Министрите на отбраната на страните от Европейския съюз обсъждат днес в Брюксел засилването на военната помощ за Украйна и тренировъчните мисии за украинската армия.
Върховният представител на ЕС по сигурността и външните работи Жозеп Борел каза преди срещата, че досега в държави от общността са обучени повече от 60 000 украински военни.
Военните министри ще обсъждат създаването в Киев на координационен център за обучението на украинската армия.
Засега обаче няма решение ЕС да организира тренировките на украинска територия. Очаква се министрите отново да обсъждат премахването на ограничението за използването на европейски оръжия по военни цели в Русия.
Сред държавите от Общността има разногласия по този въпрос. Според Борел премахването на ограниченията ще помогне на Украйна да се защитава и не означава война с Москва.
В срещата в Брюксел участва и украинският министър на отбраната Рустем Умеров. България е представена от служебния военен министър Атанас Запрянов.