100 асансьора са спрени поради неизправност в областите Пловдив, Пазарджик и Смолян през изминалата година. Инспекторите от Агенцията за метрологичен и технически контрол за Южна България са проверили 800 подемни съоръжения. Част от прегледите са по...
100 асансьора са спрени поради неизправност в областите Пловдив, Пазарджик и Смолян през изминалата година. Инспекторите от Агенцията за метрологичен и технически контрол за Южна България са проверили 800 подемни съоръжения. Част от прегледите са по сигнали на граждани, като в повечето случаи са били основателни. Заради фиктивно извършен контрол има уволнени служители на Агенцията.
В България няма електронен регистър на асансьорите. Очаква се да бъде изготвен най-рано през юни. Това създава неяснота относно поддръжката и надзора. Констатирани са и фиктивни прегледи.
"Бяха констатирани, че се проверявани 50-100 асансьора на хартия. Всъщност, отивайки на обекта се оказа, че изобщо инспектор не беше стъпвал", разказа Димитър Михайлов - началник отдел "Инспекция за държавен технически надзор" - Южна България.
Действащите в момента подемни съоръжения в града са около 5 хиляди.
"Асансьорите, които са поставени преди години, не са много качествени според мен. Нашият, още когато се нанасяхме 89-та година, издаваше звуци, скърцаше, тропаше", сподели Златка Борисова - домоуправител.
Асансьорът в този блок беше пуснат днес в експлоатация след ремонт. Подменени са плъзгачите и захранващия кабел. Най-честите нарушения за асансьорите в болниците е претоварването им. За тях е задължително да разполагат с устройство за контрол на товара, както и двустранна разговорна връзка.