ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

100 домашни компостера бяха раздадени днес в Благоевград

БНТ2-Благоевград от БНТ2-Благоевград Станислава Бързачка
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:44 мин.
У нас

В сградата на община Благоевград днес се раздадоха 100 безплатни компостера. В тях хората ще имат възможност да събират от домакинствата си отпадъци от хранителни продукти .Инициативата е на Сдружението на Югозападните общини и Центъра за развитие на Югоизточния планов регион

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Хората, които бяха дошли да получат компостери трябваше да отговарят на единственото условие да бъдат с постоянен адрес в община Благоевград. Те попълниха приемо-предавателен протокол, в който описаха адреса, на който ще го използват и декларираха, че ще бъде по предназначение в срок от 5 години.

      Алексей Атанасов: "Много е важно да използваме тези отпадъци и вместо да се пълнят кофите за боклук, това ще бъде идеален тор за градината."
      Любица Томова – Сдружение на Югозападните общини: " Не се компостират т.нар. сготвени храни, тоест там, където има месо, кости, мазнина, защото това не е полезно за нашият компост, а по-скоро привлича вредители. Също така не можем да компостираме синтетични материи, съответно платове, сезал, някакви кафяви отпадъци, тоест т.нар. хартиени, по които има мастила".

      В съдовете могат да се събират дълго неизползвани зеленчуци, риба, плодове, пресни обелки от плодови кори, стари сладка, компоти и други.

      Любица Томова – Сдружение на Югозападните общини: " Компостирането като процес е най-естественият процес на разлагане на биоразградим отпадък, който се случва постоянно в природата."
      Проектът дава възможност на двата региона Югозападна България и Югоизточна Македония да се включат в инициативата за иновативно използване на домашните отпадъци. В Благоевград беше последния информационен ден и последната от 18 общини, в които бяха раздадени 800 компостера.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?