ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Нивата на реките в страната се покачват, няма опасност от преливане

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:19 мин.
У нас

Нивата на реките в страната ще продължат да се покачват заради снеготопенето и очакваните валежи, но засега няма опасност от преливане, уверяват от БАН.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Нивата на реките в страната ще продължат да се покачват заради снеготопенето и очакваните валежи, но засега няма опасност от преливане, уверяват от БАН. С особено внимание се следи нивото на Тунджа, Марица, Арда, Места и Струма. След снегът, с който Баба Марта ни напомни за своя променлив нрав, започнаха и дъждовете. Затова всички отправихме поглед към реките, защото трудно се забравя картината на бедствието. Прогнозите определено са успокояващи. През изминалото денонощие между 1 и 5 литра на кв. метър преваляха над Северна България. По-обилен дъждът е бил над Южните части на страната. ( между 5 и 10 литра), а най- много е валяло в Рилородопската област. ( 15 литра на кв.м.) Причината е циклон, който ни донесе и прах от пустинята Сахара.
Красимир Стоев- дежурен синоптик в НИМХ към БАН: И действително над страната има частици, така че може да се очаква кален дъжд и цветни валежи. По никакъв начин това не е повод за притеснение, случва се често. През следващото денонощие ще се задържи облачно, ще продължи да превалява. В повечето райони очакваме количествата на валежите да бъдат между 5 и 15 литра на кв. метър. Според нашите критерии валежи над 30-35 литра на кв. метър са потенциално опасни и влизат в категорията жълт код. Такива количества не очаквам. 
В момента в сила е оранжев код за областите Кърджали и Смолян. А цветът е жълт за валежи в други 4 области в Южна България - Благоевград, Пазарджик, Пловдив и Хасково. Наред с дъждовете се увеличава и снеготопенето. Само за денонощие на Рожен покривката е намаляла с 15 см. На връх Мургаш се е стопил двойно повече сняг - цели 30 см. През последните 24 часа речните нива в цялата страна са се повишили, по-значително в Южна България. Затова вниманието на хидролозите е насочено основно към реките там. Най-големи повишения са отчетени по Места и по Арда. Тунджа при Елхово е стигнала до оранжев праг Река Сазлийка при Гълъбово и Марица при Свиленград са на жълтия праг.
Инж. Николай Филипов- секция хидропрогнози - НИМХ към БАН: Като цяло за страната няма опасност от преливане или недай си Боже скъсване на диги. За момента реките са спокойни. Плавно се повишават и няма индикация за рязко покачване на водните нива. 
И докато хидролозите успокояват, че реките засега не създават опасност за населението, то синоптиците не се ангажират кога точно ще усетим топлината на пролетта. За сега очакванията са през първите 10 дни на април да има застудяване.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?