Европейската комисия има пълно доверие в България! Мнението е на Катрин Дей - генерален секретар на Комисията. Смятана за дясна ръка на председателя Барозу, Катрин Дей е човекът, който наблюдава изкъсо изготвянето на докладите за усвояването на еврофондовете и за напредъка на съдебната реформа и борбата с престъпността в България.
Европейската комисия има пълно доверие в България! Мнението е на Катрин Дей - генерален секретар на Комисията. Смятана за дясна ръка на председателя Барозу, Катрин Дей е човекът, който наблюдава изкъсо изготвянето на докладите за усвояването на еврофондовете и за напредъка на съдебната реформа и борбата с престъпността в България. Според Дей, която късно снощи говори пред български журналисти, отказвайки обаче да бъде снимана, проблемът на България е, че няма система, която да работи ефективно срещу финансовите измами и престъпленията въобще. Дей обаче е на мнение, че решението за приемането на страната в Евросъюза е било правилно и сподели, че през 2006-та година Европейската комисия се изявила като гарант за България пред скептиците от Западна Европа.
Дясната ръка на Жозе Мануел Барозу иска на всяка цена да разсее натрапилото се впечатление, че България е синоним на корупция и престъпност. И призна, че Комисията е настоявала членството на страната в Евросъюза да не бъде отлагано. Днес обаче Катрин Дей смята, че България има сериозен проблем, а именно няма система, която успешно да се бори с престъпността.
Искаме България да достигне минималните приемливи стандарти на една система на върховенство на закона. Покажете ни, че съдебната система работи. Че когато някой наруши правилата, системата е способна да го вкара в съда и ако има доказателства за вина, да бъде обвинен и осъден.
Според Катрин Дей загубата от България на над 200 милиона евро от ФАР не е драма – случило се и с Полша, но преди влизането й в ЕС. Генералният секретар на Комисията обаче не приема обвиненията в двойни стандарти.
Реакцията на българското правителство беше плод на разочарование и безсилие. Познавам и министър Грънчарова, и вицепремиер Плугчиева. Разбирам яда им – те правят всичко, което могат и то пак не стига! Но не мога да приема, че прилагаме двойни стандарти, били сме строги и с други държави. Ние сме честни с България и ясно казахме, дори написахме какво очакваме.
Какво следва оттук нататък – Катрин Дей не знае колко дълго още България ще бъде под специално наблюдение, но вярва, че в страната има достатъчно политическа воля. И добави, че инвестицията под формата на помощ за България си заслужава. Все в този дух тя изрази лично мнение, че предпазна клауза би била ненужна. Не искаме наказателни мерки срещу България. Искаме да сме верният приятел, който понякога ще казва право в очи неприятните неща. Ние сме на ваша страна и искаме да ви помогнем да се справите. И не мислим, че ще е от помощ да наложим предпазна клауза.