ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

България може да заведе дело в Съда на ЕС срещу Пакета за мобилност

Чете се за: 01:16 мин.
Икономика

България може да заведе дело в Съда на ЕС, ако пакетът за "Мобилност едно" бъде гласуван и влезе в сила от 2019 г. Това стана ясно след среща на министъра на транспорта Росен Желязков с български евродепутати и представители от тежко-товарния бранш. Само четири месеца след като беше върнат от Европейския парламент за доработване, пакетът за "Мобилност" е допълнен от Австрийското председателство на Съвета на ЕС. Според България, новите проекто-текстове са още по-тежки и рестриктивни и биха довели до фалит стотици наши фирми.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Австрия предлага не само шофьорът, а и камионът да се връщат в страната на произход на всеки 4 седмици. Да се въведе окончателно Директива за командироване на работници. Шофьорите да взимат задължителни 45-часови седмични почивки в хотел и всеки камион да е оборудван с дигитален тахограф.

      Българското транспортно министерство, тежкотоварният бранш и българските евродепутати отхвърлят почти всички предложения - каквато беше позицията ни и преди четири месеца.

      Росен Желязков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Това е и една от червените линии на нашата ясна позиция - ние желаем този текст да отпадне изцяло. Това е линията, която сме изразявали и която защитаваме.

      Именно българските "червени линии" в дебата "за" или "против" "Пакета за мобилност" ще защитават и българските евродепутати. Един от старите аргументи шофьорите да се прибират на четири седмици е, за да се виждат със семейството си.

      Петър Курумбашев, евродепутат, член на Комисията по транспорт в ЕП: Наистина не можем да разберем, защо камионът трябва да се прибира и защо той е носталгичен към своите роднини и близки, как трябва да прекарва известно време в своето семейство?
      Андрей Новаков, евродепутат, Европейска народна партия: Това беше предложение, което не съществуваше в оригиналния текст на ЕК, изцяло вкаран в процеса на преговорите от Австрийското председателство. Не съществува правна, икономическа, социална или каквато и да било логика зад него.

      Ефектът върху българския бизнес със 190 000 шофьори и стотици фирми би бил катастрофален, според бранша. Предложенията трябва да бъдат гласувани или отхвърлени на ниво Съвет на министрите на транспорта на 3-4 декември.

      Йордан Арабаджиев, председател на Съюза на международните превозвачи: Дано на 3-4.12 не се постигне общ подход, защото това ще бъде сериозен удар за българските превозвачи.
      Христо Христов, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България: Още отсега по-големите работодатели в транспорта вече регистрират компании в развитите икономики. По-малките, разбирайте, че ще бъдат изключително застрашени, а те са около 50% от всички компании.
      Димитър Димитров, Камара на българските превозвачи: Целта е да бъде заличен българският транспорт, да не извършваме превози на територията на ЕС и нашите шофьори да отиват в европейски дружества.

      Спорът по същество в ЕС, според превозвачи и експерти, е между транспортните фирми в Западна и Централна и Източна Европа. На Запад смятат, че източните им колеги подбиват цената на тежкотоварните превози на континента, возейки по-евтино.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?