С непоказвани досега акварели на големия художник Ненко Токмакчиев Бургас отбелязва 85-годишнината от рождението му. На изложбата тази вечер ще бъде представен първият автобиографичен каталог на майстора.
Впечатляващата колекция включва повече от 25 непоказвани акварели на художника от фонда на Градската художествена галерия "Петко Задгорски", 7 картини, предоставени от галериите в Сливен, Пазарджик, Ямбол, както и 2 акварела - "Алея" и "Утро", предоставени от фамилията, които носят особения почерк и сантимента на семейните ценности.
Тончо Токмакчиев: "Вълнувам се и знам, че тази изложба ще се хареса, защото неговото изкуство е едно истинско, дълбоко преживяване. А като акварел той е един от най-добрите акварелисти."
Първият каталог на майстора на акварела излиза едва сега, но дава пълна представа за творческият път и контактите на Ненчо Токмакчиев.
Георги Динев - директор на галерия "Петко Задгорски": "Неговите мощни големи акаварели в определени моменти действат като масла. Те действат по-мощно, по-монументално от маслени картини."
Според специалистите, Ненко Токмакчиев е обърнал представите ни за акварела и е създал неповторим и обичан от хората свят.