Днес се навършват три години от смъртта на Теодора Захариева. Тя е първата българка, която успя да осъди Министерство на здравеопазването заради липсата на лекарства за онкоболните. Промени ли държавата отношението си към хората, страдащи от онкологични...
Днес се навършват три години от смъртта на Теодора Захариева. Тя е първата българка, която успя да осъди Министерство на здравеопазването заради липсата на лекарства за онкоболните. Промени ли държавата отношението си към хората, страдащи от онкологични заболявания, и получават ли навреме лекарствата си от държавата провери Даниела Райчева
Евгения Адърска е дългогодишна приятелка и колежка на борбената Теодора. Двета заедно са работили в асоциация, помагаща на пациенти с онкологични заболявания.
"Теодора беше човек с огромна и интензивна енергия, тя можеше да премести планини", спомня си Евгения Адърска - Асоциация на пациентите с онкологични заболявания.
Теодора Захариева се бори с рака в продължение на 13 години. През 2005-та година тя организира протест и тридневна гладна стачка срещу бездействието на Министерство на здравеопазването и забавянето на животоспасяващите лекарства за болестта й. Тогава към делото й се присъединиха стотици онкоболни.
Захарива съди държавата в продължение на 4 години. Накрая съдът й дава обезщетение от 100 000 лева за нанаесени непоправими щети върху здравословното й състояние. За съжаление, три години след смъртта й, малцина са тези, които успяват да се преборят със системата, за да се излекуват от рака. Липсата на достатъчно информация и трудният контакт с институциите са първите проблеми, пред които се изправя всеки онкоболен. Изписването на лекарства и достъпът до лечение са тромави процедури, изискващи време, което пациентите нямат.
"Вчера имах така, мога да кажа, че приключих един случай. Тази жена ме изуми с репликата, че тя 4 години обикаля с мъжа си по здравните заведения и фактически 4 години той е получавал грешно лечение в Българя, която е като е една шепа, където думата рак би трябвало да има първосигнална реакция за специализирана болница за лечение на рак", разказва Евгения Адърска.
У нас обаче има недостиг не само на онкологични болници, но и на тесни специалисти в тази област. Раково болните са над 350 000, а онколозите в България са по-малко от 100 души. Всички тези фактори принуждават пациентите у нас да търсят животоспасяващо лечение в чужбина.