ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Съдът остави в ареста четиримата задържани за побоя над...
Чете се за: 03:42 мин.
Кутия с цигари "засилила и обърнала" трамвая в...
Чете се за: 02:37 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Ще има ли дунавска риба на трапезата за Никулден?

bnt avatar logo от Незабравка Кирова
A+ A-
Чете се за: 00:44 мин.
У нас

С настъпването на зимата уловът в реката рязко намалява, въпреки че броят на рибарите се увеличава. Рибари от Силистра разказват, че са изчезнали много от традиционните за реката видове. Шаран за празника може най-лесно да се намери от платените водоеми или от магазина.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Дойде ли Никулден рибарите знаят – мрежите остават празни. Не влиза дори и шаранът, който всички чакат за празничната трапеза.

Ганчо Драганов: Може би нивото е ниско, но по принцип по-рядко се хваща и зимата. Пролетта, когато е по-високо нивото, по имаме надежда.

Не само шаранът не влиза вече в мрежите. Рибари разказват, че е изчезнала много от традиционната дунавска риба.

Пламен Беремски: Сега в момента има платика и морунаж – караса изчезна, шарана намаля – лин не съм хващал от години …сабица – преди беше в изобилие – сом много по-рядко се хваща …
Ганчо Драганов: Около десетина петнайсе години съм се прехранвал от реката, но сега не може.

Една от причините според рибарите е укрепването на брега и унищожаването на преливниците, където рибата е хвърляла хайвера си.

Пламен Беремски: Преди имаше много хранителни отпадъци от консервения, от месокомбината - имаше и тя какво да яде – и според мен комбинацията от липсата на храна и липсата на места за популация довежда до нейното намаляване.

Празникът обаче си е празник и традицията трябва да бъде спазена. На трапезата да има риба. Дори и да не е шаран.

Ганчо Драганов: За мен Никулдена е празник с риба, с риба и приятели. Шарана съм приготвял единствено по два вида или на чорба или пържен, печен също, но по моему пържения е най-вкусно.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?