Мажоритарен избор в два тура и 240 едномандатни района - всички на територията на страната, предвиждат промени в Изборния кодекс, внесени днес в деловодството на парламента от ГЕРБ заедно с предварителна оценка на въздействието, изготвена от експерти на партията.
На балотаж ще се явяват двамата претенденти с най-висока подкрепа, а избран ще е този, който има по-голям брой действителни гласове, обясни пред журналисти председателят на правната комисия и един от авторите на проекта Данаил Кирилов.
Предложените поправки ще бъдат обсъдени утре на извънредно заседание на правната комисия, съобщиха от пресцентъра на формацията.
Българите в чужбина ще гласуват машинно, като ще имат право и на хартиен вариант, така както е разписано в сегашния закон. Предвижда се обаче гласовете на сънародниците ни, които дават вота си зад граница, да се отчитат в едномандатните райони по техния постоянен адрес у нас, разясни Кирилов.
Друго важно за българите в чужбина е режим на активна регистрация. Понастоящем, за да изразят готовност да гласуват в определена секция, българите зад граница попълват електронно заявление на сайта на ЦИК, сега се предвижда в едномесечен срок те да подадат същото това заявление, с абсолютно същото съдържание, като единствено посочват адреса си у нас, обясни Кирилов. Това щяло да подпомогне формирането на избирателен списък българи в чужбина, който съотнесен към избирателните списъци в страната в едномандатните райони, ще даде точна представа за местоположението, статута и желанието на сънародниците ни да гласуват в България или извън нея.
ГЕРБ възлага на президента определянето на едномандатните райони.
Правителството предлага Антоан Гечев за председател на Държавна агенция „Разузнаване“
Модернизацията на армията не зависи от помощта за Украйна, коментира военният министър
Почина проф. Александър Янчулев – първият демократично избран кмет на София